menu click
جستجو

چشم انداز بازار جهانی سنگ آهن02/25

نویسنده: seavolexuser6 user/چهارشنبه, 25 اردیبهشت,1398/دسته ها: خبرها

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه


قیمت سنگ آهن از ابتدای سال 2019 شاهد رشد قابل توجهی بوده است. در حالیکه قبلا" انتظار می رفت که بازار جهانی سنگ آهن در سال 2019، یک بازار باثبات و متعادل تری باشد، ولی با بروز حادثه شکسته شدن سد باطله در یکی از معادن سنگ آهن شرکت واله برزیل و اعمال محدودیت تولید از سوی دولت برزیل، شرایط بازار سنگ آهن به یکباره بهم ریخت و موجب رشد بالای قیمت سنگ آهن گردید، بطوری که قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد استرالیا بر مبنای شرایط تحویل سی اف آر بنادر چین در تاریخ 10/5/2019 برای اولین طی حدود پنج سال گذشته به بالای 97 دلار/تن رسید.

تعداد زیادی از تحلیلگران بازار اعتقاد دارند که بازار قوی سنگ آهن همچنان ادامه خواهد یافت. برخی از جدیدترین تحلیل های ارائه شده از سوی تحلیلگران معتبر در خصوص چشم انداز بازار سنگ آهن بشرح می باشد.

- بانک Сommonwealth: تحلیلگران این بانک با اشاره به تداوم تقاضای قوی چین برای سنگ آهن با توجه به افزایش تولید فولاد در منطقه تانگشان این کشور، تداوم اختلال در عرضه سنگ آهن توسط شرکت Vale برزیل، کاهش موجودی سنگ آهن در بنادر اصلی چین و رو به بهبود گذاشتن حاشیه سود فولادسازان کشور مزبور، بر این عقیده اند که احتمال رشد قیمت سنگ آهن به بالای 100 دلار/تن در آینده نه چندان دور، وجود دارد.

- موسسه CRU: موسسه مزبور با اشاره به اتفاقات اخیر در این حوزه، بر این عقیده است که بازار جهانی سنگ آهن در سال 2019 حداقل شاهدی کسری معادل 40 میلیون تن خواهد بود و از طرف دیگر با توجه به انتظار تداوم تقاضای قوی چین برای سنگ آهن، بازار قوی این ماده معدنی ادامه خواهد یافت. هر چند СRU پیش بینی می نماید که در شش ماهه دوم سال 2019، ممکن است تقاضای سنگ آهن تا حدودی رو به کندی بگذارد. همچنین این احتمال وجود دارد که در شش ماهه دوم سال بخشی از موانع و محدودیت های تولید  شرکت واله برداشته شود. فلذا انتظار می رود که سطح قیمت های معاملاتی سنگ آهن در نیمه دوم سال 2019 در مقایسه با شش ماهه اول امسال، پایین تر باشد. طبق برآورد موسسه CRU، قیمت سنگ آهن در نیمه دوم سال 2019 در دامنه 80 تا 90 دلار/تن خواهد بود. هر چند هرگونه توقف جدید در فعالیت تولیدی معادن و یا بالعکس از سرگیری تولید در معادن برزیل، شرایط را بسرعت دچار تغییر خواهد نمود.

- بانک Bradesco BBI: این بانک برزیلی هم با ذکر کسری تولید و عرضه سنگ آهن توسط شرکت واله و عدم امکان جبران آن توسط سایر تولیدکنندگان، پیش بینی خود را در مورد قیمت سنگ آهن در سال 2019 افزایش داد. بانک مزبور، میانگین قیمت سنگ آهن در سال 2019 را 90 دلار/تن برآورد نموده است، در حالیکه پیش بینی قبلی بانک یادشده، 80 دلار/تن بوده است.  

Print

تعداد نمایش ها (77)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x