menu click
جستجو

چشم انداز بازار جهانی فلزات پایه04/18

نویسنده: seavolexuser6 user/ﺳﻪشنبه, 18 تیر,1398/دسته ها: خبرها

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه


بررسی تغییرات قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی نشان می دهد که متوسط قیمت این فلزات (مس، آلومینیوم، روی، سرب، نیکل و قلع) در سه ماهه اول سال 2019 شاهد رشدی در حدود 11 درصد بوده است، لکن در سه ماهه دوم سال حدود 8 درصد کاهش داشته است.


شاید بتوان گفت که تشدید تنش های تجاری بین آمریکا و چین بعنوان دلیل اصلی افت قیمت فلزات اساسی در سه ماه دوم سال 2019 به شمار می رود.

در رابطه با چشم انداز بازار فلزات در سه ماهه سوم سال 2019، عوامل مثبت و منفی مختلفی را باید مد نظر قرار داد. کاهش نرخ بهره در آمریکا، تداوم اجرای برنامه های افزایش تحرک اقتصادی در اروپا و سیاست کاهش ارزش یوآن در چین از جمله مهمترین عوامل تقویت کننده بازار و قیمت فلزات اساسی در سه ماه سوم سال می باشند. با توجه به تاثیرگذاری این عوامل بر افزایش میزان تقاضای فلزات پایه، طبعا" شدت و ضعف این عوامل بر میزان رشد تقاضای فلزات و در نتیجه میزان تقویت قیمت موثر خواهد بود.


میزان تقاضای فلزات توسط کشور چین تقش بسیار ویژه ای در شکل دهی به جهت تغییرات قیمت فلزات در بازارهای جهانی ایفاء می کند. کندی رشد اقتصادی چین، که موجب افت قیمت فلزات در سه ماهه دوم سال 2019 گردید، همچنان مورد توجه فعالان بازار فلزات قرار دارد. توافق تجاری و تعرفه ای آمریکا و چین می تواند بعنوان یک عامل قوی در تقویت بازار و قیمت فلزات اساسی در سه ماهه سوم سال 2019 عمل نماید و بالعکس تداوم تنش های تجاری به جهت تاثیرات آن بر کندی رشد اقتصاد جهانی می تواند وضعیت بازار فلزات را در شرایط بدتری قرار دهد. بنابر این می توان عنوان نمود که در سه ماهه سوم سال، مهمترین فاکتوری که باید مورد توجه فعالان بازار فلزات قرار گیرد، مذاکرات و گفتگوهای تجاری کشورهای آمریکا و چین می باشد.


تعداد زیادی از تحلیلگران بازار معتقد هستند، به علت نیاز آقای ترامپ به این توافق از بعد سیاسی برای افزایش شانس موفقیت در  انتخابات سال 2020 و همچنین اهمیت بالای این توافق از جنبه اقتصادی برای کشور چین، لذا شانس و احتمال توافق تجاری دو کشور بیشتر از شکست آن می باشد. اگر این پیش بینی (توافق تجاری آمریکا و چین) محقق گردد، طبعا" باید شاهد قیمت های بهتر و بالاتری برای فلزات اساسی در سه ماهه سوم سال 2019 باشیم.   

Print

تعداد نمایش ها (20)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x